>> Info. Kar  >>  Grafika elõadás 

Bevezetés a számítógépi grafikába - előadás

(kurzus ebben a félévben nem indul)


 2 órás előadás, kollokvium


Tartalom:  Az elõadás tartalma az előadás tartalma  ||  Jegyzet   ||   A vizsgáról le


Lelkesítésül: Az Eurographics Association folyóirata, a Computer Graphics Forum, évente pályázatot hirdet a címlap képére; legutóbb, a 2012-es címlapra, 2011. Novemberi határidővel. Itt látható a legutóbbi pályázat eredménye (a nyertes képpel):
            http://vcg.isti.cnr.it/cgf/winner.html
Már lehet készülni a jövő évi pályázatra!

 
 

Az előadás tartalma

 
 

A Számítógépi grafika tárgya: képek készítése, előállítása számítógéppel, képek kódolása, és a kódolt képek bevitele és tárolása a számítógépben, számítógépi adathordozókon.

Van aki Számítógépi grafikának, van aki Számítógépes grafikának nevezi - ugyanarról van szó. (Az i betűnek itt nincs akkora jelentősége, mint Tankréd lovag idejében.)

Ezekre a feladatokra a piacon, különböző, jobbnál-jobb programok találhatók a mindennapi használat céljára. Ezek használata elsajátítható az illető programok leírásaiból, magukból a programokból, esetleg tanfolyamokon.

Ez a Bevezetés . . . előadás a grafika alapvető módszereivel, algoritmusaival foglakozik, amelyek az ilyen programokban alkalmazásra kerülnek.

Az előadás tartalma évről-évre alakul. Egyes alapvető ismeretekkel a hallgatók egy része már máshonnan tisztában van, mások számára ezeket megpróbálom olvasmányok formájában megfogalmazni, és az előadásból kihagyni; ezáltal időt biztosítva más, fontos ismeretek számára.

   Az előadás témavázlata itt () található.     

 
 
 

  A vizsgáról 

 
 
  • A félév végén a vizsgaidőpontokat az ETR-ben hirdetjük meg. (Ha lehet, az hétnek az előadással megegyező napjára.) Jelentkezés az ETR szabályai szerint.
     
  • Némelyik félévben a szóbeli vizsga kiváltható a félév során írt két-három RVZH-vel (részvizsga-zárthelyivel). Ezekre a félév közben fölkészülve valaki már a vizsgaidőszak előtt, részletekben megszerezheti a féléves jegyet. Az RVZH-kon való résztvétel nem kötelező.
    Az RVZH1 a félév addigi anyagából tartalmaz kérdéseket, a többi RVZHn (n>1) az előző óta elhangzott anyagrészekből. Akinek mindegyik RVZH-ja sikeres (>1), azoknak jegyet ajánlok meg. Aki , vagy valamelyik RVZH-ja nem sikeres, vagy nem fogadja el a megajánlott jegyet, az jöhet szóbeli vizsgára.
    Az RVZH-kat az előadásokon kívüli időben írjuk; a többség által jónak talált napon és időpontban.
  • A szóbeli vizsgát mindig 8.15-kor kezdem.
  • Egy napra legfeljebb 15 jelentkezést fogadok el. (12 óra körül már éhes vagyok és nyűgös, ilyenkor kockázatos lehet nálam vizsgázni.)
  • A vizsganapokon az aznapi vizsgázók egyszerre vizsgáznak, ezért mindenki a kezdési időpontra jelenjen meg. (Későn jövők majd egy más alkalommal jöhetnek; helyettük a kezdés időpontjában esetleg mások kezdik el a vizsgát.)
  • A vizsga tárgya: az előadás anyaga, ami a jegyzet html és rtf fájljaiban van leírva. (A vetített ppt fájlok ezeknek csak kivonatát tartalmazzák; ezek ismerete a vizsgához kevés.)
  • A szóbeli vizsga kezdete előtt általában egy egyszerű számítási példát papíron írásban (ZH-szerűen) kell megoldani.
  • Az előadás anyagáról közösen beszélgetünk, egy-egy témáról egy kiválasztott vizsgázótól összefüggő ismertetést várok, és a többiektől ehhez hozzászólásokat.
  • A vizsgajegy a példamegoldás, az ismertető, a beszélgetés és a hozzászólások alapján.

Valid HTML 4.01 Transitional    (2012.02)

   a lap tetejére